Uporaba Borgove lestvice subjektivnega občutka obremenitve (RPE), pacientom lahko pomaga spremljati, koliko truda so vložili, in izbrati, katere dejavnosti naj izvajajo. Po tej lestvici bolniki ocenijo težko sapo in utrujenost na lestvici od 6 (brez napora) do 20 (največji napor).

Priporočljivo je 7 dni vadbe faze 1, ki naj bo sestavljena iz izjemno lahke intenzivnosti vadbe

(RPE = 6-8) s pravilnimi dihalnimi tehnikami in vajami za fleksibilnost. Dejavnosti lahko vključujejo gospodinjska opravila in lahko vrtnarjenje, hojo, rahlo raztezanje, vaje za ravnotežje ali nekaj lahkih vaj joge.

Druga faza bi morala slediti 7 dni po tem in je sestavljena iz vadb lahkih dejavnosti na lestvici

RPE 6-11, ki sta hoja ali lahke vaje joge. Z vsakim naslednjim dnem, bi morali povečati čas izvajanja vaj za kakšnih 10-15 minut, pri tem pa ohraniti enako stopnjo subjektivne ocene napora.

V prvih dveh fazah vrnitve k telesni aktivnosti mora biti bolnik med izvajanjem vaj sposoben govoriti brez vidnega napora.

Tretja faza je vrnitev k telesni aktivnosti, ki lahko vključuje dva petminutna intervala hitre hoje ali dva intervala plezanja, spusta, teka, plavanja ali kolesarjenja. Vsaki od teh aktivnosti mora vsekakor slediti interval počitka. V tretji fazi je priporočljivo vzdrževati raven RPE med 12-14 in tako kot v prejšnjih fazah naj bi se bolniki med opravljanjem teh dejavnosti morali pogovarjati. Vsak dan je treba te dejavnosti podaljšati za nekaj minut, dokler to dopušča bolnikova utrujenost.

V četrti fazi vrnitve k telesni aktivnosti naj bolniki izvajajo vaje, ki izboljšujejo koordinacijo, moč in ravnotežje. To je lahko na primer tek v različne smeri, dvigovanje uteži ali krožni trening, vendar se vaje tistemu, ki jih izvaja, ne smejo zdeti težke.

Po zaključku vseh štirih faz se lahko vrnete na svoj stari režim vadbe, ki ste ga izvajali pred COVID-19.

Skip to content